ASPIRIN - 500 mg

ASPIRIN - 500 mg

Lääke
4,86 €
0,24 € / kpl

 

Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon. Tällaisia kipuja ovat mm. päänsärky, hammassärky, kuukautiskivut, lihas- ja nivelsäryt ja vilustumistaudit. Saatavilla ovat tavallinen Aspirin-tabletti, raemuotoinen Aspirin Zipp ja Aspirin C-poretabletti. Jatkuvaan käyttöön ja alle 3-vuotiaille lapsille vain lääkärin ohjeen mukaan. Ei suositella ensisijaiseksi kuumelääkkeeksi alle 18-vuotiaille lapsille ja nuorille.

Annostelu

  • Ota tabletti mielellään ruokailun yhteydessä ja sen kanssa lasillinen vettä
  • Aikuiset ja 16 vuotta täyttäneet 1-2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
  • 9-15-vuotiaat 1 tabletti korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
  • 5-8-vuotiaat 1/2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
  • 3-4-vuotiaat 1/4 tablettia tarvittaessa, korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
  • Ei suositella ensisijaiseksi kuumelääkkeeksi lapsille

Erityisesti huomioitavaa

  • Älä käytä ilman lääkärin määräystä jos sinulla on ruoansulatuskanavan vaurioita tai jos taipumus verenvuotoihin
  • Asetyylisalisyylihappo lisää vuotoriskiä, mikä tulee ottaa huomioon kirurgisten toimenpiteiden yhteydessä
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

    Yleiset haittavaikutukset

    • Ylävatsakipu, pahoinvointi, oksentelu, ruoansulatuskanavan haavaumat ja verenvuoto
    • Pidentynyt verenvuotoaika, jolloin haavat voivat vuotaa tavallista pidempään
    • Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa
    • Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta

      Raskaus ja imetys

      • Neuvottele lääkärin kanssa ennen lääkkeen käyttöä, jos olet raskaana, suunnittelet raskautta tai jos imetät
      • Valmiste kuuluu tulehduskipulääkkeisiin, joiden käyttö voi vaikeuttaa raskaaksi tulemista

      Valmistaja/markkinoija: Bayer Oy

        Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä

        Asiakkuus kannattaa

        • Upea kanta-asiakasohjelma - hyödynnä pisteitä
        • Reseptilääkkeiden tilaus on helppoa
        • Nopeat ja ilmaiset toimitukset - 1-3 arkipäivää

        VIIMEKSI SELATUT

        Hae